Uutiset
10.02.2026

Rukoile, kun seuraat talviolympialaisia, osa 1/2

Tänä vuonna voimme suhtautua olympialaisiin jännittävällä ja yllättävälläkin tavalla eli rukoilemalla. Helmikuun 6. päivänä alkaneissa kisoissa kilpailee 14 maata, jotka kuuluvat vuosittain julkaistavan World Watch List -vainoraportin mukaan kristityille 50 vaarallisimman maan joukkoon.

Urheilijat eri puolilta maailmaa kokoontuivat 6. helmikuuta vuoden 2026 talviolympialaisten avajaisiin Italiaan. Avajaisten jälkeen kilpailuja seurataan kahden viikon ajan kaikkialla maailmassa. Omia sankareita kannustetaan, kun he kilpailevat olympiakullasta.

Parhaimmillaan olympialaiset tarjoavat eri puolilta maailmaa tuleville urheilijoille mahdollisuuden unohtaa hetkeksi erilaisuudet ja erimielisyydet ja kilpailla rauhanomaisesti. Kristityille olympialaiset voivat toimia myös näkyvänä todisteena siitä, että jokainen ihminen on luotu Jumalan kuvaksi.

Parhaillaan menossa oleviin talviolympialaisiin osallistuu maita, joissa kristittyjen vaino on arkipäivää. Niitä ovat muun muassa Kiina, Intia, Iran, Eritrea ja Kolumbia.

Tämän vuoden Italian talviolympialaisissa kilpailevista maista neljätoista kuuluu joukkoon, jossa Jeesuksen seuraaminen on vaikeinta ja vaarallisinta maailmassa.

Kokosimme alle asioita, joita näissä maissa asuvista on hyvä tietää. Maissa elää jatkuvassa vaarassa kristittyjä veljiä ja sisaria, joiden tilanne on hyvin vaikea.

Kiina

Open Doorsin vuoden 2026 World Watch List -vainoraportin sijalla 17 on Kiina, joka lähettää 125 urheilijaa tämän vuoden olympialaisiin.

Kiinassa valtaa pitävä kommunistinen puolue kokee kristinuskon uhkana, jota sen tulee kontrolloida ja jonka leviämistä täytyy hillitä. Vaikka maassa on rekisteröityjä seurakuntia, valtio seuraa tarkasti, mitä niissä julistetaan ja ketkä ovat läsnä. Alle 18-vuotiaat eivät saa osallistua kokoontumisiin.

Monet seurakunnat ovat päättäneet olla rekisteröitymättä ja kokoontuvat sen sijaan salaisesti kodeissa. Se voi johtaa ratsioihin, sakkoihin, pidätyksiin, vankeusrangaistuksiin ja materiaalien takavarikointiin. Kun tällaisista ”laittomista” toimista ilmoittamiseen tarjotaan kannustimia, erityisesti kotiseurakunnissa toimivien johtajien tilanne vaikeutuu ja vaarantuu.

Rukoile: ”Kaikkivaltias Jumala. Kiinalaiset veljemme ja sisaremme ottavat suuren riskin seuratessaan Sinua. Varusta Kiinan seurakuntaa, että se pysyy vahvana uskossaan ja kertoo siitä muille. Anna heille rohkeutta, kun he yrittävät selviytyä tukahduttavasta valvonnasta. Anna viisautta heille, joita viedään viranomaisten eteen kuultaviksi (Mark. 13:11). Suojele, vahvista, rohkaise ja kasvata seurakuntaasi Kiinassa. Aamen.”

Kolumbia

Nämä ovat kolmannet peräkkäiset talviolympialaiset, joihin Kolumbia osallistuu. Tänä vuonna maata edustaa yksi urheilija, maastohiihtäjä Fredrik Fodstad.

Kolumbia on sijalla 47 WWL2026-vainoraportissa. Vaikka suuri osa maan väestöstä on kristittyjä, Kolumbiassa on alueita, jotka ovat täynnä rikollisuutta. Elämä siellä on erittäin vaarallista kristityille, erityisesti seurakuntien johtajille, sillä heidän toimintansa muodostaa uhan alueen jengien ja kartellien vaikutukselle.

Myös alkuperäiskansojen alueilla asuvat kristityt voivat kohdata vastustusta. Heitä voidaan syyttää paikallisten perinteiden pettämisestä. He voivat kohdata uhkailua, syrjintää, oikeudellisia valituksia ja jopa vankeusrangaistuksia. Näiden vaarojen vuoksi jotkut kristityt päättävät pysyä salassa.

Rukoile: ”Kaiken lohdun Jumala, ympäröi Kolumbian vainoa kokevia ihmisiä horjumattomalla rauhallasi. Vahvista heitä tänään ja anna heille toivoa huomiseen. Auta lapsiasi olemaan viisaita kuin käärmeet ja viattomia kuin kyyhkyset (Matt. 10:16). Anna heidän loistavan ja hellittämättömän todistuksensa tuoda ihmisiä Jeesuksen luo ja muuttaa yhteisöjä. Tuo rauhasi konfliktien repimille alueille. Aamen.”

Eritrea

Eritrea on WWL2026-vainoraportissa sijalla 5. Vuoden 2026 olympialaisissa Eritrealla on yksi urheilija, joka osallistuu alppihiihtoon. Shannon-Ogbnai Abeda on ensimmäinen eritrealainen, joka on kilpaillut talviolympialaisissa alppihiihdossa. Hän osallistuu tänä vuonna kolmansiin olympialaisiinsa.

Eritrean hallitus tunnustaa vain neljä uskonnollista ryhmää. Valtion hyväksymien kirkkojen ulkopuolella uskoaan harjoittavat kristityt kohtaavat tiukkaa valvontaa, väkivaltaisia ​​poliisiratsioita ja määrittämättömiä vankeusrangaistuksia. Niiden olosuhteet ovat usein järkyttävän raakoja.

Myös islamista tai Eritrean ortodoksisesta kirkosta kääntyneet ovat vaarassa joutua perheidensä hylkäämäksi ja sosiaalisen syrjäytymisen uhreiksi valtion taholta tulevan vainon lisäksi.

Isä Jumala, Eritreassa on ollut vaikeaa seurata Sinua jo kauan. Silti luotamme, että suunnitelmasi eivät epäonnistu.

Armeijaan pakkovärvättyjen ihmisten palvelusaikaa ei ole tarkoin määritelty ja he, jotka eivät halua palvella armeijassa, eivät saa lievennystä tilanteeseen. Armeijassa palvelevia kristittyjä, jotka jäävät kiinni rukoilemisesta, rangaistaan ​​ankarasti.

Kristityt joutuvat vaikean valinnan eteen: kestääkö vainoa ja pakkopalvelusta vai paeta maasta reittejä pitkin, jotka ovat vaarallisia ihmiskaupan, vaarojen ja kidutuksen uhan vuoksi.

Rukoile: ”Isä Jumala, on vaikea tietää, miten edes alkaa rukoilla Eritrean kristittyjen puolesta. Siellä on ollut vaikeaa seurata Sinua jo kauan. Silti luotamme, että suunnitelmasi eivät epäonnistu, kuten olet luvannut. Tuo toivon ja ymmärryksen kokemus Eritrean kristityille. Anna iloa sinne, missä on surua, toivoa sinne, missä on epätoivoa ja valoa sinne, missä on pimeyttä. Rukoilemme tätä Jeesuksen nimessä. Aamen.

Intia

Tämän vuoden talviolympialaisissa on kaksi intialaista urheilijaa. Intia on WWL2026-vainoraportissa sijalla 12.

Maan uskonnollisille nationalisteille intialaisuus on sama kuin olla hindu, ja siksi kristinuskolle ei ole tilaa Intiassa. Seurauksena on järjestelmällistä syrjintää ja väkivaltaa, erityisesti kristityiksi kääntyneitä kohtaan.

Sosiaalinen media pahentaa ongelmaa: syytökset, disinformaatio ja hyökkäykset leviävät usein viraaliksi ja ylläpitävät kristinuskoon liittyvää valheellista narratiivia. Evankeliointi on erittäin vaarallista.

Toinen ase, jota käytetään yhä enemmän kristittyjä ja muita uskonnollisia vähemmistöjä kohtaan, on uskonnon vaihtamisen kieltävät lait. Niitä on tällä hetkellä säädetty 12 osavaltiossa, ja niiden määrä kasvaa.

Rukoile: ”Herra Jeesus, me iloitsemme siitä, että lukemattomat intialaiset ovat kohdanneet Sinut, usein parantumisten ja ihmeiden kautta. Tue kristittyjä horjumattomalla rakkaudellasi. Täytä jokainen tarve ja vie heitä kaiken läpi entistä vahvemmalla uskolla. Rukoilemme uskonnon vaihtamisen kieltävien lakien leviämistä ja väärinkäyttöä vastaan. Auta, että vähemmistöjä suojeltaisiin paremmin Intiassa. Aamen.”

Iran

Vaikka epävarmuus vallitsee Iranissa mielenosoitusten ja julmien sortotoimien jälkeen, maa on lähettänyt Italian talviolympialaisiin neljä iranilaista urheilijaa.

Iran on sijalla 10 WWL2026-vainoraportissa. Iranin kristittyjä sorretaan ankarasti ja järjestelmällisesti, kun viranomaiset pyrkivät kitkemään kristinuskon. He kokevat sen lännestä tulevaksi uhaksi, jonka he pelkäävät heikentävän heidän islamistista hallintoaan.

Islamista kääntyneet kristityt ovat suurimmassa vaarassa. Kotiseurakuntiin tehdään usein ratsioita. Niitä seuraavat usein pidätykset, kuulustelut, painostus ilmiantaa muita uskovia sekä pitkäaikainen vankeusrangaistus.

Taivaallinen Isä, tuo vankilassa olevien selleihin läsnäolosi (Hepr. 13:3), ja avaa myös vartijoiden ja muiden vankien silmät näkemään se.

Vankilaolosuhteet ovat surkeat, ja takuusummat voivat olla kohtuuttoman korkeita, mikä lamauttaa perheitä taloudellisesti. Vankilasta vapautuvia kristittyjä seuraavat usein tiukat ehdot, kuten karkottaminen toisille paikkakunnille Iranissa tai itsesensuuri.

Kristityt voivat myös kohdata vihamielisyyttä perheiden ja paikallisyhteisöjen taholta. Vuosittain tuhannet islamista kääntyneet pakenevat maasta vainon tähden.

Rukoile: ”Taivaallinen Isä, tuo vankilassa olevien selleihin läsnäolosi (Hepr. 13:3), ja avaa myös vartijoiden ja muiden vankien silmät näkemään se. Paljasta tämän sorron mielivaltaiset syyt, niin että viranomaiset joutuvat vapauttamaan kristityt vangit ja sallimaan kääntyneille enemmän vapauksia. Suojele kotiseurakuntia ja anna niiden kasvaa. Ravitse kristittyjä ja paranna heidät, jotka ovat joutuneet kokemaan kauheuksia. Aamen.”