Kirjoituskampanjat
03.08.2026

Kirjoita Bhutaniin pastori Dorjille

Selvittyään läheltä kuolemaa -kokemuksesta pastori Dorji* omisti elämänsä Jumalalle. Perheen vanhimpana poikana hän halusi perheensä vapautuvan noituudesta ja sen harjoittamisesta. Monia vuosia sitten hän menetti isänsä noituudelle.

Pastori Dorji tulee suuresta perheestä, jossa on kuusi sisarusta. Hänen vanhin sisarensa ja sisaren mies olivat perheen ainoat kristityt. Kun pastori Dorji oli kuolemansairas, hän kuuli evankeliumin pelastavan sanoman sisarensa mieheltä. Kun muuta vaihtoehtoa ei ollut, pastori Dorji antoi elämänsä Kristukselle ja tunsi olevansa turvassa. Kun kuolemanpelko väistyi, hän ilmoitti perheelleen päätöksestään seurata Kristusta loppuelämänsä ajan.

Kristillisen uskonsa vuoksi hän ja hänen perheensä kohtaavat jatkuvaa syrjintää sukulaisten ja yhteisön taholta, mutta he ovat päättäneet palvella Jumalaa, rohkaisten ja näyttäen muille tietä todelliseen vapauteen.

“Monet kristilliset perheet kamppailevat löytääkseen vuokra-asunnon hyvältä alueelta, koska ihmiset eivät halua vuokrata kotejaan kristityille. He katsovat meitä alaspäin.

Sama tilanne koskee kokoontumisiamme. Koska emme voi rekisteröidä seurakuntia, kokoonnumme vuokratiloissa. Aina kun omistajat pyytävät meitä lähtemään, meidän on muutettava paikasta toiseen. Jos kokoonnumme ja pidämme jumalanpalveluksen kodeissamme, naapurit valittavat meistä. Yhteydenpidon ja kokoontumisten järjestäminen on meille todella vaikeaa.”

Bhutanista löydy kauppoja, jotka myisivät kristillistä kirjallisuutta. Johtajana pastori Dorji kertoo, että kristillisen kirjallisuuden puute on merkittävä haaste, sillä kirjallisuudella on tärkeä rooli uusien kristittyjen hengellisessä kasvussa. Aina kun ihmiset yrittävät tuoda maahan kristillistä kirjallisuutta, se takavarikoidaan.

Pastori Dorji kertoo paikallisten OD-kumppanien järjestämän vainoihin valmentavan koulutuksen vaikutuksesta:
“Raamattu opettaa meille, että risti on tiemme. Nämä asiat ovat tulleet osaksi elämäämme, ja kannamme ne ristinä. Opin tämän vainoihin valmentavassa koulutuksessa. Istuntojen keskeinen sanoma oli, kuinka voimme kestää tällaisissa tilanteissa. Nyt opetan samaa seurakuntani jäsenille ja muille uskoville. Vainoihin valmentavassa koulutuksessa ohjaajan jakamat todistukset koskettivat todella sydämiämme. Hän opetti meitä hyvin syvällisellä tavalla rohkaisten meitä pysymään lujina vainon keskellä.” 

Kristityt ja heidän johtajansa, kuten pastori Dorji, tarvitsevat rohkaisun sanoja ja rukouksia. Jaa se, mitä Herra laskee sydämellesi – se voi olla raamatunkohta tai rukous heidän puolestaan.

Kirjoita rohkaiseva viestisi englanniksi. Parhaita ovat tervehdykset, lasten tekemät piirustukset ja postikortit.

Huomioi turvallisuus:

  • Älä mainitse viestissäsi Open Doorsia!
  • Jos kirjoitat viestisi postikorttiin, voit toimittaa sen meille kirjekuoressa.
  • Voit mainita nimesi ja kotimaasi, mutta älä kertro tarkasti, missä asut.
  • Älä kritisoi maan uskontoa tai uskonnollista järjestelmää, hallintoa, oikeusjärjestelmää tai poliittista johtoa.
  • Älä lähetä rahaa tai tarjoa taloudellista apua.

Kirjoituskampanja loppuu 15.9.2026

Lähetä postia osoitteeseen: Open Doors/Dorji, PL 71, 02710 Kauniainen

HUOM. Max 5 korttia/hlö.  Näin saamme mahdollisimman monien kortit toimitettua.

*Nimi muutettu turvallisuussyistä.