Some
13.06.2026

Ihme iranilaisen kristityn elämässä

  • Ihme iranilaisen kristityn elämässä

Jumalalle kiitos! Mustafa* (kuvassa), on iranilainen kristitty. Hän on juuri kokenut ihmeen, josta me kaikki voimme oppia.

Mustafa kuuli Jeesuksesta ensimmäisen kerran sosiaalisesta mediasta asuessaan pienessä kaupungissa Pohjois-Iranissa. Hän halusi kipeästi tietää enemmän Kristuksesta mutta ei löytänyt ketään, joka olisi opastanut häntä. Niinpä hän lähti maastaan ja löysi naapurimaasta seurakunnan, joka tukee pakolaisia.

Myöhemmin hän haki turvapaikkaa kolmannesta maasta. 

Hiljattain hän sai murskaavan tiedon: hänen maahanmuuttohakemukseensa liittyvä tukijärjestely oli peruuntunut, ja hänen hakemuksensa käsittely oli päätetty. Lisäksi hän sai kuulla, että hänen oleskelulupansakin oli peruttu ja hänet karkotettaisiin takaisin Iraniin toukokuun 21. päivä – mikä todennäköisesti tarkoittaisi hänelle pidätystä ja vankeutta hänen uskonsa vuoksi.

Mustafa vietti yön rukoillen. Seuraavana aamuna tapahtui ihme. Kolmannen maan suurlähetystöstä soitettiin hänelle ja sanottiin: ”Tapauksesi on hyväksytty, ja lentosi on varattu toukokuun 21. päivälle.”

Hänen tarinansa muistuttaa meitä siitä, että Jumala toimii yhä ja tekee ihmeitä. 

”Halleluja, Jumala on ihmeitä tekevä Jumala”, Mustafa sanoo. ”Jälleen kerran, Herra, sinä näytit minulle, ettei ole väliä sillä, kuka langettaa tuomion – lopullinen tuomio on sinun.”

Mustafa pyytää meitä rukoilemaan Iranin puolesta, että hän voisi eräänä päivänä palata sinne yhdessä muiden iranilaisten kristittyjen kanssa ja palvella vapaasti Jeesusta.