Some
09.05.2026

Rukoile pakenemaan joutuneiden kolumbialaisten perheiden puolesta

13 kristittyä perhettä (kuvassa) joutui uskonsa tähden lähtemään alkuperäisyhteisöstään Kolumbian Nariñossa.

”He sanoivat, että uskomme vahingoittaa kulttuuriamme ja voisi johtaa yhteisön jakaantumiseen”, sanoo Amawi*, yksi pakenemaan joutuneista kristityistä.

Sen jälkeen heidän tilanteensa alkoi vaikeutua. Heidän lapsensa lakkasivat käymästä koulua, koska luokkatovereiden ja opettajien torjunta kävi heille liian raskaaksi. Heidät suljettiin valtionavun ulkopuolelle. Heitä myös kiellettiin kertomasta uskostaan, kokoontumasta jumalanpalveluksiin tai ottamasta vastaan vieraita.

Maaliskuussa kaikki 13 perhettä jättivät kotinsa ja menettivät samalla maansa, satonsa ja toimeentulonsa.

Nyt he asuvat pienellä maatilkulla tilapäissuojissa. ”Kaikesta huolimatta heidän uskonsa pysyy vahvana”, sanoo paikallinen yhteistyökumppanimme Ángel, joka käy säännöllisesti perheiden luona rukoilemassa heidän kanssaan ja rohkaisemassa heitä.

”He ovat kiitollisia Jumalalle, koska nyt he voivat harjoittaa uskoaan vapaasti.”

Tällaista torjuntaa ja eristämistä miljoonat kristityt kohtaavat nykyään. Rukoile kanssamme.