Some
05.05.2026

Rukoile Intian Manipurin puolesta

Väkivaltaisuudet ovat alkaneet jälleen Intian Manipurissa lähes kolme vuotta kestäneen etno-uskonnollisen konfliktin jälkeen. 

Huhtikuun 7. päivänä, noin kello yksi yöllä, raketin kaltainen ammus osui erääseen kotiin johtaen 5-vuotiaan pojan ja hänen kuuden kuukauden ikäisen pikkusiskonsa kuolemaan. Heidän äitinsä loukkaantui kriittisesti. Kuolemat nostattivat vihan ja levottomuuksien aallon, mikä johti mielenosoituksiin ja leireihin kohdistuviin hyökkäyksiin. 

Tilanne on edelleen jännittynyt. Hyökkäyksen syy ja siitä vastuussa olleet eivät ole vieläkään selvillä. 

Ympäri Manipuria on järjestetty laajoja mielenosoituksia, joissa paikalliset ilmaisevat vihaansa ja turhautumistaan väkivaltaisuuksiin. Ajoneuvoja on sytytetty tuleen ja omaisuutta vahingoitettu. Yhteenotoista turvallisuusjoukkojen kanssa on raportoitu.

Toukokuusta 2023 lähtien Manipurin konfliktissa on kuollut yli 300 ihmistä ja noin 700 ihmistä on joutunut pakenemaan kodeistaan. Rukoillaan, ettei väkivalta jatkuisi eikä tilanne pahentuisi. 

🙏 Rukoillaan lohtua, voimaa ja rauhaa. Rukoillaan suojelusta Manipurin kristitylle yhteisölle, että he pysyvät turvassa.

🙏 Rukoillaan parantumista, sovintoa ja pysyvää rauhaa Manipuriin.

*Kuvituskuva