”Odotan, että Jumala auttaa minua kärsimyksessäni.”
Nämä ovat vasta 20-vuotiaan Omarin (kuvassa) sanoja. Boko Haramin hyökkäyksestä peräisin oleva luoti on yhä vaarallisesti kiinni hänen kehossaan.
Boko Haram hyökkäsi hänen yhteisöönsä Kamerunin pohjoisosassa aiemmin tänä vuonna. Samalla he veivät Omarin kaupungin ulkopuolelle. Omar kieltäytyi lähtemästä heidän mukaansa ja alkoi huutaa apua. Tämän seurauksena Boko Haram toimi varoittamatta.
He ampuivat häntä ja jättivät hänet kuolemaan.
Kiitämme Jumalaa, että Omar selvisi hengissä! Open Doorsin paikalliset kumppanit ovat käyneet hänen luonaan rukoilemassa ja rohkaisemassa häntä. Omar luottaa, että Jumala kääntää asiat vielä hyväksi.
Nosta tänään veljesi rukoukseen:
🙏 Pyydä Jumalaa suojelemaan Omaria terveydentilan heikkenemiseltä ja mahdollistamaan hänen pääsynsä tarvitsemaansa lääketieteelliseen hoitoon.
🙏 Rukoile paranemista sekä fyysisistä että henkisistä haavoista, joita hän on saanut.
🙏 Pyydä Jumalaa huolehtimaan hänen jatkuvista hoitokuluistaan ja muista tarpeistaan.
🙏 Rukoile, että Omar saisi kokea Jumalan läsnäolon, rauhan ja voiman.

