15.03.2025

Herra, johdata aviomiehen perheen yhteydessä asuvat kristityt pariskunnat löytämään oma koti, jossa he voivat elää itsenäisesti. Usein appivanhemmat puuttuvat asioihin, niin että nuorten on vaikea osoittaa uskoaan arjessa.

1. Kun 8:57 Olkoon Herra, meidän Jumalamme, kanssamme niin kuin hän on ollut isiemme kanssa! Älköön hän jättäkö meitä, älköön hylätkö meitä.

Malediivit 03.04.2024

Tuomme Herra eteesi maan uuden presidentin Mohamed Muizzun. Rukoilemme, että hän hyväksyy vapauden maan uskonnollisille vähemmistöille.

1. Kun. 3:9 Anna minulle ymmärtäväinen sydän, jotta osaisin hallita ja tuomita kansaasi ja erottaisin hyvän pahasta. Muutoin en voi oikeamielisesti hallita tätä suurta kansaa.

Etiopia 10.11.2023

Rukoillaan vainotun kirkon lasten hengellisen kehityksen puolesta. Rukoillaan, että he saavat jatkuvaa opetusta, joka auttaa heitä kasvamaan uskossa ja olemaan valona yhteisöissään.

1. Kun 8:57 Olkoon Herra, meidän Jumalamme, kanssamme niin kuin hän on ollut isiemme kanssa! Älköön hän jättäkö meitä, älköön hylätkö meitä.

21.12.2022

Herra, tuomme eteesi perheet, joissa joulua vietetään erillään, koska isä, äiti tai molemmat vanhemmat ovat uskonsa vuoksi vankilassa. Lohduta erityisesti lapsia ja päästä vanhemmat palaamaan heidän luokseen.

1. Kun. 8:57 Olkoon Herra, meidän Jumalamme, kanssamme niin kuin hän on ollut isiemme kanssa! Älköön hän jättäkö meitä, älköön hylätkö meitä.

Vietnam 24.09.2020

Aviomies heitti Y Bin* viime vuonna pois kotoa ja kielsi häntä enää koskaan tapaamasta tytärtään. Open Doors rakensi hänelle uuden kodin ja hankki pienen maatilkun. Kiitetään siitä, että myös hänen äitinsä on tullut uskoon ja asuu nyt hänen kanssaan – ja Y Bin mies on suostunut antamaan tyttären asua äitinsä luona. Y Bi sanoo: ”Kiitän sydämeni pohjasta rukouksista, rakkaudesta ja tuesta, jotka auttoivat minua uuden elämän alkuun toisessa kylässä.”

1. Piet. 1:7 Kultakin koetellaan tulessa, ja onhan teidän uskonne paljon arvokkaampaa kuin katoava kulta. Koettelemuksissa teidän uskonne todetaan aidoksi, ja siitä koituu Jeesuksen Kristuksen ilmestyessä ylistystä, kirkkautta ja kunniaa.

Kuvalähde: Seitsemänvuotiaan kristityn tytön raiskauksesta 14 vuoden vankeusrangaistus Pakistanissa