Jaakko Rahja ja Miika Auvinen keskustelevat kristittyjen tilanteesta Kiinassa, joka on vuoden 2024 World Watch List -vainoraportin sijalla 19.
Lan* ja hänen puolisonsa Qian*ovat kovassa paineessa, sillä heidän johtamaansa kotikirkkoon tehtiin taas ratsia viime vuonna. Lan sanoo olevansa ajoittain peloissaan ja pyytää meitä rukoilemaan heidän kanssaan.
1. Piet. 2:21 Sillä siihen teidät on kutsuttu. Kärsihän Kristuskin teidän puolestanne ja jätti teille esikuvan, jotta seuraisitte hänen jälkiään.
Auta Intian vainottuja kristittyjä
Intiassa seurakunnat kasvavat ja ihmeitä tapahtuu – mutta vaino voimistuu. Pastori Laxmanin kaltainen rohkea usko kohtaa väkivaltaa ja vääriä syytöksiä. Kristityt tarvitsevat apuasi selviytyäkseen. Rukouksesi ja tukesi voivat tehdä muutoksen.
Kiina
Open Doors tukee Kiinan uskovia opetuslapseuttamalla heitä ja opastamalla heitä selviytymään vainosta. Islamista tai buddhalaisuudesta kääntyneille uskoville toimitetaan kristillistä kirjallisuutta.
