Miika Auvinen ja Tommi Hakkari keskustelevat kristittyjen tilanteesta Iranissa, joka on vuoden 2025 World Watch List -vainoraportin sijalla 9.
Jos Ghazal syyllistyy vielä johonkin ”rikokseen” seuraavien viiden vuoden aikana, häntä odottaa neljä kuukautta kaltereiden takana ja 74 raipaniskua. Rukoilemme hänelle varjelusta, sillä hän seuraa Jeesusta tietäen, että viranomaiset voivat pitää sitä “rikoksena”.
1. Piet. 5:10 Kaiken armon Jumala on Kristuksessa Jeesuksessa kutsunut teidät iankaikkiseen kirkkauteensa. Vähän aikaa kärsittyänne hän itse varustaa, voimistaa, vahvistaa ja lujittaa teidät.
Tue salaisia kristittyjä
Khadan usko on hänen vaarallisin salaisuutensa. Hänen miehensä surmattiin, ja hän itsekin elää hengenvaarassa. Salaiset uskovat Afganistanissa ja muualla tarvitsevat tukea ja rohkaisua. Sinä voit auttaa – anna heille toivoa.
Iran
Open Doorsin yhteistyökumppanit tukevat Iranin kirkkoa tarjoamalla nettijumalanpalveluksia, kristillistä multimediasisältöä sekä asianajoapua.