Kristittyjen yhteinen kokoontuminen vaihtui verilöylyyn Kongon demokraattisessa tasavallassa, eikä se jäänyt alueen viimeiseksi. Paikalliset kristityt tarvitsevat rukoustukea ja rohkaisua säilyttääkseen uskonsa.
Kristityt kyläläiset olivat kokoontuneet eräänä syyskuisena maanantaina erään seurakuntalaisen muistotilaisuuteen Kongon demokraattisen tasavallan itäosassa.
Rauhallinen kokoontumisen Ntoyon kylässä muuttui kuitenkin kauhistuttavaksi verilöylyksi. Militantit hyökkäsivät tilaisuuteen ja surmasivat asein, pääasiassa viidakkoveitsin, yhteensä 70 kristittyä. Sen lisäksi 10 kristittyä siepattiin ja 16 kotia poltettiin maan tasalle.
Pastori Mbula Samaki kertoo, kuinka militantit tulivat paikalle ja aloittivat tappamisen. Pakoon pyrkivät ammuttiin, ja muut surmattiin asein.
Rauhallinen kokoontumisen muuttui kauhistuttavaksi verilöylyksi, kun militantit hyökkäsivät tilaisuuteen ja surmasivat kristittyjä.
Paikallisen seurakunnan pastori Abbé Paluku Nzalamingi kuvailee näkyä kauheaksi. Hän näki naisten ruumiita olohuoneessa, toisia käytävillä sekä lisää liikkumattomia ruumiita ulkona pihalla. Osa makasi tiellä kylän keskustan suuntaan.
Hyökkääjät surmasivat tai sieppasivat lähes jokaisen tilaisuuteen tulleen. Läheisen seurakunnan johtaja pelastui täpärästi hyökkäykseltä, sillä hän oli juuri ollut lähdössä pois kylästä. Hän kertoo Open Doorsin paikalliskumppanille, ettei ollut ehtinyt kauas ja kuuli hyökkäyksestä jo alle puolen tunnin kuluttua. Hän uskoo, että jäi eloon sen takia, että Jumalan tehtävä häntä varten on vielä kesken.
Hyökkäys maanviljelijöiden kimppuun
Edellä kuvatun hyökkäyksen takana on ADF-ryhmä (Allied Democratic Forces – Yhdistyneet demokraattiset joukot). Ryhmä on nimennyt itsensä osaksi Isis-järjestöä.
Hyökkäys oli vasta alkusoittoa ADF:n verilöylyille. Seuraavana aamuna terroristit hyökkäsivät uudelleen mutta tällä kertaa läheisen Potodun yhteisön kristittyjen maanviljelijöiden kimppuun. Terroristit surmasivat kristittyjä, jotka olivat leiriytyneet maatiloilleen yleisen tavan mukaan.
Pastori Paluku kuvailee tilannetta kristittyjen murheen ja tuhon yöksi. Tällä hetkellä yhteisön jäsenistä on surmattu 30, mutta määrän odotetaan nousevan. Verilöylyn aikaan useiden ihmisten kohtalo jää epäselväksi.
Terroristit surmasivat kristittyjä, jotka olivat leiriytyneet maatiloilleen.
Paluku anoo hartaasti Jumalaa tulemaan apuun, sillä he ovat lopen kyllästyneitä koko Benin alueelle kohdistuviin hyökkäyksiin.
Jatkuvien väkivaltaisuuksien vuoksi Kongon demokraattisen tasavallan maansisäisten pakolaisten lukumäärä on yksi Saharan eteläpuolisen Afrikan suurimmista. Kuten yleensäkin, nämä hyökkäykset ovat johtaneet useiden ihmisten pakenemiseen alueelta.
Potodun hyökkäyksen jälkeen ne, jotka rohkenivat jäämään, viettivät yönsä toisten perheiden luona. Ne, jotka pääsivät pakenemaan Ntoyon hyökkäyksestä, pakenivat läheisille paikkakunnille.
Verilöylyjä toisensa perään
Kahden päivän aikana yhteensä yli sata kristittyä tapettiin Kongon demokraattisessa tasavallassa, koska he ovat päättäneet seurata Jeesusta alueella, jonka ääri-islamistit haluavat muuttaa kalifaatiksi.
Saharan eteläpuolisen Afrikan kristityt ovat maailman sinnikkäimpiä Jeesuksen seuraajia, mutta alituiset surmatyöt vaativat veronsa. ”Viime viikkoina on ollut verilöylyjä toistensa perään – Herra, auta meitä”, huokaa pastori Alili , jonka seurakunta on vastaanottanut Ntoyon pakolaisia.
Pastori Alilin mukaan verilöylyt heikentävät kristittyjen uskoa. Hän kertoo, että pelloilla olleet kristityt ovat hämmentyneitä. “Oli heidän sadonkorjuuaikansa, mutta katsokaa, mitä heille tapahtui. Me emme tiedä, mitä sanoisimme tai tekisimme heidän hyväkseen. He eivät halua nukkua kirkon tiloissa, sillä he pelkäävät samanlaisia hyökkäyksiä kuin muistotilaisuuteen tulleet kristityt joutuivat kokemaan.”
Kahden päivän aikana yhteensä yli sata kristittyä tapettiin Kongon demokraattisessa tasavallassa, koska he ovat päättäneet seurata Jeesusta.
Pastori Alili pyytää maailmanlaajuista rukoustukea. “Veljet ja siskot, rukoilkaamme yhdessä vastustaaksemme vihollista. Jumala sanoo Sanassaan, että jos Hän ei varjele, niin turhaan vartija valvoo.”
Saharan eteläpuolisen Afrikan Open Doorsin edustaja, Jo Newhouse* (nimi muutettu), yhtyy pastorin sanoihin. “Pyydämme maailmanlaajuista seurakuntaa rukoilemaan itäisen Kongon demokraattisen tasavallan kristittyjen puolesta. Rukoilkaa Jumalan lohdutusta, huolenpitoa pakolaisille ja että Hänen henkensä antaisi kristityille voimaa kestää vahvana heihin kohdistuvien hyökkäysten paineessa.”
Jälleen kerran veljemme ja siskomme Kongon demokraattisessa tasavallassa surevat uutta hyökkäystä. Siitä huolimatta muu maailma tuskin huomaa, mitä tapahtuu. Meidän täytyy lopettaa väkivalta ja aloittaa Saharan eteläpuolisen seurakunnan tukeminen sen pyrkiessä toipumaan hyökkäyksistä. Afrikan kristittyjen perheemme haastaa meitä murtamaan tämän hiljaisuuden muurin ja asettumaan yhteiseen rukousrintamaan miljoonan rukouksen voimin.
Rukoile:
- Rukoile itäisen Kongon demokraattisen tasavallan kristittyjen puolesta, että he säilyttäisivät uskonsa ja kestäisivät vahvoina hyökkäysten keskellä.
- Rukoile rauhaa alueelle, että surmaaminen ja terroristien toiminta päättyisi.
- Pyydä Jumalan lohdutusta sureville, sillä monet kristityt ovat menettäneet perheenjäseniään.
- Rukoile läheisensä menettäneiden turvallisuuden puolesta, kun he suunnittelevat hautajaisia rakkailleen.
- Rukoile mielenmalttia Ntoyon raivostuneille nuorille, jotka ovat pettyneet hallituksen kykyyn suojella heitä. Rukoile, etteivät he järjestäisi laittomia protesteja.