Tommi Hakkari ja Johanna Kultalahti keskustelevat kristittyjen tilanteesta Kongon demokraattisessa tasavallassa, joka on vuoden 2025 World Watch List -vainoraportin sijalla 35.
Podcast: Open Doors Maailmankatsaus: Kongon demokraattinen tasavalta

Tänään kiitämme Jumalaa oikeamielisyydestä! Lähes 400 tunnettuihin ääriryhmiin kytköksissä ollutta terroristia tuomittiin joukko-oikeudenkäynnissä Nigeriassa, ja he saivat vankeusrangaistuksia viidestä vuodesta elinkautiseen.
Room. 2:12 Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös tuhoutuvat laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
Tue väkivallasta kärsivää seurakuntaa
Filibert oli uskollinen kristitty ja lauluntekijä. Fulani-ääriryhmän edustajat murhasivat hänet julmasti Burkina Fasossa. Hän oli yksi 31 kristitystä, jotka tapettiin sinä päivänä. Asetu seurakunnan rinnalle väkivaltaista vainoa
vastaan Saharan eteläpuolisessa Afrikassa ja tue
pastori Michéetä ja muita.
55 eurolla voidaan varustaa pastori Michéen kaltainen johtaja antamaan traumaterapiaa yhteisölleen.
Kongon demokraattinen tasavalta
Open Doorsin paikalliskumppanit tukevat kristittyjä DRC:ssä opastamalla heitä selviytymään vainosta sekä tarjoamalla opetuslapseuskoulutusta, toimeentuloa tukevia hankkeita ja traumaterapiaa.
