Somalialaiset kristityt joutuvat nyt kohtaamaan tämän päätöksen.
Somalian pääministeri Hamza Abdi Barre puhui äskettäisessä julkisessa puheessaan suoraan: Jokainen somalialainen, joka kääntyy toiseen uskontoon, menettää kansalaisuutensa.
”Somalia ja islam kuuluvat yhteen, niitä ei voi erottaa toisistaan”, hän julisti. ”Somalialainen, joka ei ole muslimi, ei ole somalialainen.”
Puhe korosti sitä, minkä somalialaiset kristityt ovat jo kauan tienneet: Jeesuksen seuraaminen Somaliassa on äärimmäisen vaarallista ja johtaa laajamittaiseen vainoon.
Kuten voi kuvitella, kansalaisuuden menettäminen asettaa somalialaiset kristityt entistä suurempaan vaaraan. Kun tänään rukoilet, muista somalialaisia veljiäsi ja sisariasi. He kamppailevat seuratakseen Jeesusta maassa, joka on kristityille toiseksi vaarallisin maailmassa.

