Monet irakilaiset kärsivät trauman oireista. Kristityt, jotka sodan lisäksi ovat myös vainon uhreja, eivät ole tästä mikään poikkeus.
Parantumisesta rauhaan: Irakin kristityt tarvitsevat pitkäaikaista traumaterapiaa
Monet irakilaiset kärsivät trauman oireista. Kristityt, jotka sodan lisäksi ovat myös vainon uhreja, eivät ole tästä mikään poikkeus.
Parantumisesta rauhaan: Irakin kristityt tarvitsevat pitkäaikaista traumaterapiaa
Yasin pyytää meitä rukoilemaan, että Jumala antaisi hänelle voimaa jakaa evankeliumia mahdollisimman monille. ”Minulla on toivo, että he kaikki pelastuvat”, hän sanoo.
Room. 5:5 Eikä toivo ole turha, sillä Jumala on vuodattanut rakkautensa meidän sydämiimme antamalla meille Pyhän Hengen.
Auta Intian vainottuja kristittyjä
Intiassa seurakunnat kasvavat ja ihmeitä tapahtuu – mutta vaino voimistuu. Pastori Laxmanin kaltainen rohkea usko kohtaa väkivaltaa ja vääriä syytöksiä. Kristityt tarvitsevat apuasi selviytyäkseen. Rukouksesi ja tukesi voivat tehdä muutoksen.
Open Doors toimii paikalliskumppanien kautta tukeakseen Irakin kirkkoa koulutuksin, traumaterapialla, Raamatuilla ja kristillisillä kirjoilla, toimeentulon hankkimiseen liittyvillä projekteilla sekä kriisiavulla. Apua tarjotaan myös kotien ja kirkkojen jälleenrakentamiseen.
Palvelemassa maailman vainottuja kristittyjä
Open Doors on vuonna 1955 perustettu kansainvälinen avustusjärjestö, joka toimii vainottujen kristittyjen auttamiseksi yli 70 kohdemaassa.
PL 71, 02701 Kauniainen
Y-tunnus: 2699301-2
Yhteystiedot Laskutustiedot Asiakasrekisteri Maksu- ja toimitusehdot Mediamateriaalit Mediakortti Anna palautetta sivustosta Muuta evästeasetuksia
