Jaakko Rahja ja Miika Auvinen keskustelevat kristittyjen tilanteesta Sudanissa, joka on vuoden 2024 World Watch List -vainoraportin sijalla 8.
Herra, tänään kiitämme siitä, että 26 miestä on päässyt turvallisesti vapaaksi. Suurin osa heistä oli kristittyjä, jotka otettiin kiinni ja joita syytettiin yhteistyöstä vastapuolen joukkojen kanssa, kun he pakenivat väkivaltaisuuksia.
Nah. 1:7 Hyvä on Herra, turvapaikka hädän päivänä, hän tuntee ne, jotka luottavat häneen.
Nouse Afrikka – Pysäytä väkivalta, käynnistä toipuminen
Saharan eteläpuolisessa Afrikassa 16,2 miljoonaa kristittyä elää pakolaisina uskonsa vuoksi. Pastori Barnabas ja hänen perheensä ovat viettäneet neljä vuotta pakolaisleirillä. He taistelevat selviytyäkseen. Afrikan kristityt pyytävät tukeasi – rukouksesi ja apusi voivat tuoda heille toivoa.
Sudan
Open Doors toimii paikallisten kirkkojen kautta vahvistaakseen vainottuja kristittyjä opastamalla heitä selviämään vainosta, tarjoamalla opetuslapseuskoulutusta sekä järjestämällä toimeentuloa edistäviä projekteja.