Jaakko Rahja ja Miika Auvinen keskustelevat kristittyjen tilanteesta Etiopiassa, joka on vuoden 2024 World Watch List -vainoraportin sijalla 32.
Muslimit ovat eristäneet kristityt Jemalin kotiseudulla. Lasten on vaikea tai jopa vaarallista mennä yksin kouluun. Jemal pyytää, että Jumala antaisi hänelle rohkeutta, missä ikinä hän kulkeekin.
Sananl. 3:5–6 Älä jätä elämääsi oman ymmärryksesi varaan, vaan turvaa koko sydämestäsi Herraan. Missä kuljetkin, pidä hänet mielessäsi, hän viitoittaa sinulle oikean tien.
Nouse Afrikka – Pysäytä väkivalta, käynnistä toipuminen
Yhden päivän aikana 215 kotia poltettiin maan tasalle. Kukaan ei tullut auttamaan. Jemal* katseli avuttomana, kun kaikki, minkä eteen hän oli tehnyt töitä, muuttui tuhkaksi.
Kriisi on kehittymässä Saharan eteläpuolisessa Afrikassa. Kirkko on tulessa. Emme voi jäädä toimettomiksi, kun kristinuskoa yritetään tuhota. Autatko pysäyttämään väkivallan ja käynnistämään toipumisen?
Tarjoa hätäapua, traumaterapiaa ja tue toimeentuloa lahjoittamalla tänään.
Etiopia
Open Doors toimii paikalliskumppaniensa kautta vahvistaakseen kristittyjä Etiopiassa. Työmuotoja ovat johtajuuskoulutus, opastus vainosta selviytymiseen, talouden kehittämisen hankkeet ja ammattitaitojen opettaminen.