Etiopiassa sekä islamista kristityiksi kääntyneet että ortodoksikirkosta eroavat ja protestanttisiin ryhmiin liittyvät ovat yhtä alttiita kaltoinkohtelulle perheissään ja yhteisöissään.
Poliittinen väkivalta erityisesti Tigrayn alueella on johtanut uskovien tappamiseen ja kirkkojen tuhoamiseen. Maata ovat vaivanneet vakavasti myös kuivuus ja muut vitsaukset. Ongelmat luovat yhteiskuntaan epävakautta, mikä tekee kristityistä helposti vainojen kohteen.
Alueilla, joilla enemmistönä ovat muslimit tai ortodoksikristityt, paikallisviranomaiset voivat vastustaa protestanttisen kristillisyyden kasvua ja kieltäytyä myöntämästä seurakunnille toimilupia.
World Watch List 2022 sijalla 38: Etiopia

Rukoillaan vainotun kirkon lasten hengellisen kehityksen puolesta. Rukoillaan, että he saavat jatkuvaa opetusta, joka auttaa heitä kasvamaan uskossa ja olemaan valona yhteisöissään.
1. Kun 8:57 Olkoon Herra, meidän Jumalamme, kanssamme niin kuin hän on ollut isiemme kanssa! Älköön hän jättäkö meitä, älköön hylätkö meitä.
Nouse Afrikka – Pysäytä väkivalta, käynnistä toipuminen
Saharan eteläpuolisessa Afrikassa 16,2 miljoonaa kristittyä elää pakolaisina uskonsa vuoksi. Pastori Barnabas ja hänen perheensä ovat viettäneet neljä vuotta pakolaisleirillä. He taistelevat selviytyäkseen. Afrikan kristityt pyytävät tukeasi – rukouksesi ja apusi voivat tuoda heille toivoa.
Etiopia
Open Doors toimii paikalliskumppaniensa kautta vahvistaakseen kristittyjä Etiopiassa. Työmuotoja ovat johtajuuskoulutus, opastus vainosta selviytymiseen, talouden kehittämisen hankkeet ja ammattitaitojen opettaminen.