Jos pohjoiskorealainen saadaan kiinni Jeesuksen seuraamisesta, hän on välittömässä vaarassa joutua vankilaan sekä tulla kidutetuksi ja tapetuksi.
Kim Jong-unin johtama hallitus pitää kristittyjä poliittisesti vaarallisimpana ihmisryhmänä. Heitä vainotaan väkivaltaisesti ja kiihkeästi. Pohjoiskorealaisten vanhempien on salattava uskonsa lapsiltaan. Arviolta 50 000–70 000 kristittyä on Pohjois-Korean pahamaineisissa vankiloissa ja työleireillä.
World Watch List 2022 sijalla 2: Pohjois-Korea

Monet Pohjois-Korean uskonyhteisöistä ovat pieniä, vain perheen tai läheisten ystävien muodostamia soluja. Rakas Jumala, varjele näitä kirkkosi kauniita helmiä.
Jes. 43:4 Koska olet arvokas minun silmissäni, koska olet kallis ja rakas, minä luovutan kansanheimoja sinun sijastasi, kansakuntia sinun henkesi hinnaksi.
Pohjois-Koreassa Jeesuksen seuraajana - auta rukouksin ja lahjoin
Pohjois-Koreassa Jeesuksen seuraaminen on niin vaarallista, että sen pitäisi olla mahdotonta. Kuitenkin ”… Jumalalle on kaikki mahdollista.” (Matt. 19:26)
Lahjoittamalla mahdollistat Raamattujen ja opetusmateriaalin jakamisen sekä hätäavun viemisen Pohjois-Korean kristityille. Yhteistyökumppaniemme kautta tuemme myös turvakoteja ja järjestämme koulutusta maasta paenneiden kristittyjen auttamiseksi.
Pohjois-Korea
Open Doorsin työntekijät auttavat 60 000:ta pohjoiskorealaista uskovaa Kiinasta käsin toimivien salaisten verkostojensa kautta. Kiinassa sijaitsevissa turvataloissa he tarjoavat suojaa pohjoiskorealaisille pakolaisille, joille myös jaetaan Raamattuja ja järjestetään opetuslapseuskoulutusta.