25. helmikuuta 2024 arviolta 170 ihmistä kuoli, kun aseistetut joukot hyökkäsivät kolmeen kylään Burkina Fason keskiosissa.
Burkinafasolainen pastori Toyere Israël (kuvassa) pyytää rukousta kirkkonsa ja maansa puolesta.
25. helmikuuta 2024 arviolta 170 ihmistä kuoli, kun aseistetut joukot hyökkäsivät kolmeen kylään Burkina Fason keskiosissa.
Burkinafasolainen pastori Toyere Israël (kuvassa) pyytää rukousta kirkkonsa ja maansa puolesta.
Usein kristityt pojat joutuvat ottamaan taloudellista ja vanhemmuuteen liittyvää vastuuta jo nuorena isänsä poissa ollessa. Rukoilemme, että he tuntevat taivaallisen Isänsä ja luottavat Häneen.
Ps. 103:13 Niin kuin isä armahtaa lapsiaan, niin armahtaa Herra niitä, jotka pelkäävät ja rakastavat häntä.
Nouse Afrikka – Pysäytä väkivalta, käynnistä toipuminen
Saharan eteläpuolisessa Afrikassa 16,2 miljoonaa kristittyä elää pakolaisina uskonsa vuoksi. Pastori Barnabas ja hänen perheensä ovat viettäneet neljä vuotta pakolaisleirillä. He taistelevat selviytyäkseen. Afrikan kristityt pyytävät tukeasi – rukouksesi ja apusi voivat tuoda heille toivoa.
Open Doors toimii paikalliskumppanien kautta vahvistaakseen kristittyjä Burkina Fasossa. Työmuotoina ovat opastus vainosta selviytymiseen, hätäapu, hengellinen apu ja traumaterapia.
Palvelemassa maailman vainottuja kristittyjä
Open Doors on vuonna 1955 perustettu kansainvälinen avustusjärjestö, joka toimii vainottujen kristittyjen auttamiseksi yli 70 kohdemaassa.
PL 71, 02701 Kauniainen
Y-tunnus: 2699301-2
Yhteystiedot Laskutustiedot Asiakasrekisteri Maksu- ja toimitusehdot Mediamateriaalit Mediakortti Anna palautetta sivustosta Muuta evästeasetuksia