Some
17.10.2025

Syytteitä ja vankeutta iranilaisille kristityille uskon vuoksi

Iranin oikeusjärjestelmä käyttää usein monimutkaisia termejä kuvaamaan kristityiksi kääntyneitä vastaan nostettuja syytteitä. Article18:n tuoreet uutiset selventävät, miksi kristittyjä valvotaan, pidätetään, sakotetaan, tuomitaan ja vangitaan.

Kolmea kristittyä, Joseph Shahbaziania, Nasser Navard Gol-Tapehia ja Aida Najaflouta, vastaan on nostettu syytteitä, joissa viitataan erityisiin ”rikoksiin”, kuten ”rukoilu, kastaminen, ehtoollisen nauttiminen ja joulun vietto”.

Syytteissä mainitaan myös Raamattu ”kiellettynä kirjana”.

Tämä on se syy, miksi kristinuskoon kääntyneet joutuvat Iranissa väärin perustein vankilaan. He lukevat tätä ”kiellettyä kirjaa”.

Nämä kolme kristittyä joutuvat lokakuun 21. päivänä toiseen oikeudenkäyntiin, jossa heitä syytetään lisäksi ”propagandan levittämisestä” ja ”salaliitosta”. Rukoillaan heidän puolestaan. He ovat epäinhimillisissä oloissa pahamaineisessa Evinin vankilassa.

Rukoillaan myös kaikkien niiden puolesta, jotka ottavat suuren riskin lukiessaan tätä “kiellettyä kirjaa”.