Rehena*, pakistanilainen kristitty, kertoi Open Doorsin paikalliskumppaneille elämästään Pakistanissa. Hänen tarinansa tarjoaa meille harvinaisen välähdyksen pakistanilaisten kristittyjen elämästä.
Ylistys Sinulle Herra, että 23 vuotta kuolemaantuomittuna olleen 72-vuotiaan Anwar Kennethin jumalanpilkkasyytteet hylättiin. Varjele häntä ja hänen lakitiimiään ääri-islamistien kostotoimilta.
1. Aik. 29:11 Sinun, Herra, on suuruus ja voima, kunnia, kirkkaus ja valta, sillä sinun on kaikki, mitä on taivaassa ja maan päällä. Sinun on kuninkuus, sinä olet kaikkea muuta korkeammalla.
Tue Irakin salaisia kristittyjä
Yasin* teippasi Raamattunsa kannen salatakseen kirjan perheeltään. Äärimmäisestä vaarasta huolimatta hän ei voinut salata asiaa pitkään.
Irakissa Jeesuksen seuraaminen voi merkitä kuolemaa. Yasinin oma veli yritti tappaa hänet, ja hänen kotiinsa tehtiin palopommi-isku. Yasinin kaltaisilla vainotuilla kristityillä on peloton usko. Nyt he tarvitsevat sinun apuasi.
Tukesi ja rukouksesi voivat auttaa Yasinia tuomaan toivoa maahan, joka on yksi vaarallisimmista paikoista olla kristitty.
* Nimi muutettu turvallisuussyistä
Pakistan
Open Doors toimii Persianlahden maissa yhteistyössä paikallisten seurakuntien kanssa. Turvallisuussyistä emme voi kertoa, mitä teemme ja missä.
