Jaakko Rahja ja Miika Auvinen keskustelevat kristittyjen tilanteesta Laosissa, joka on vuoden 2024 World Watch List -vainoraportin sijalla 21.
Herra, näet ja tunnet maan alle paenneiden seurakunnanjohtajien lapset ja nuoret. Monet eivät pääse kouluun, koska heidän vanhempansa kieltäytyvät luopumasta uskostaan. Rukoilemme, että he saavat kasvaa tiedossa ja uskossa.
Matt. 21:22 Mitä tahansa te uskossa rukoillen pyydätte, sen te saatte.
Auta kristittyjä naisia, joita vainotaan ankarasti
Auta kristittyjä naisia, jotka ovat vaarassa tulla poispyyhityiksi – ennen kuin on liian myöhäistä. Afgaanikristitty Ariana* tietää veljensä tappavan hänet, jos hän joskus palaa kotiin. Miksi? Koska hän seuraa Jeesusta.
Ariana ei ole yksin. Ympäri maailmaa on kristittyjä naisia, jotka ovat vaarassa tulla poispyyhityiksi, hiljennetyiksi. He menettävät ihmisarvonsa ja heitä vainotaan.
He tarvitsevat sinua, jotta näkisit heidät, arvostaisit heitä ja voimaannuttaisit heidät.
Laos
Open Doorsin paikalliskumppanit vahvistavat Laosin vainottuja kristittyjä toimittamalla heille kristillisiä materiaaleja ja järjestämällä heille johtajuus- ja opetuslapseuskoulutusta, toimeentuloa tukevia ohjelmia, asianajoapua sekä hätäapua.

