Etiopia on sisämaavaltio, joka sijaitsee Afrikan mantereen itäosassa, niin kutsutussa Afrikan sarvessa. Etiopia on kiehtova ja monipuolinen maa, jolla on pitkä historia, rikas kulttuuri ja vaihteleva maantiede.
Yksi maan keskeisistä nähtävyyksistä ovat Lalibelasta löytyvät 700–1200-luvuilta peräisin olevat kallioon hakatut kirkot. Kristinuskolla onkin maassa pitkä historia: sen arvellaan saapuneen Etiopiaan 300-luvulla.
Tänä päivänä Etiopian kristillisillä yhteisöillä on kuitenkin vakavia uskonnonvapausongelmia. Maan itä- ja länsiosissa erityisesti islamista kristinuskoon kääntyneet voivat kohdata oman yhteisönsä painostusta. Toisaalta myös perinteisiin kirkkokuntiin kuulumattomia kristittyjä saatetaan hyljeksiä ja painostaa. Viime vuosina poliittinen väkivalta ja konfliktit esimerkiksi Tigrayn alueella ovat vaikeuttaneet myös kristittyjen tilannetta. Etiopiassa arvioidaan olevan yli 4,4 miljoonaa maansisäistä pakolaista. Osa heistä on kristittyjä, jotka ovat joutuneet jättämään kotinsa kohtaamansa vainon vuoksi. Tässä lehdessä kerromme Jemalista, joka perheineen on yksi heistä.
Etiopia katsotaan maantieteellisesti osaksi Saharan eteläpuolista Afrikkaa, jossa kristittyjen tilanne on hyvin vaikea. World Watch List -raportin mukaan Saharan eteläpuolinen Afrikka on tällä hetkellä kristityille maailman tappavin paikka elää. Kristittyihin kohdistuva väkivalta on ennennäkemätöntä ja ajaa ihmisiä pakolaisuuteen. Arviomme mukaan 16,2 miljoonaa kristittyä elää alueella pakolaisina uskonsa vuoksi.
Mitä voimme tehdä näiden veljiemme ja siskojemme hyväksi? Afrikan kirkot ovat haastaneet meidät toimimaan: keräämme parhaillaan allekirjoituksia maailmanlaajuiseen Nouse Afrikka -vetoomukseen, jolla pyritään kääntämään maailman huomio Saharan eteläpuolisen Afrikan tapahtumiin. Sinäkin voit allekirjoittaa vetoomuksen osoitteessa opendoors.fi/vetoomus ja liittyä kanssamme rukousrintamaan!
– Johanna Kultalahti