Kiitetään Jumalaa!
Kumppanimme Keski-Aasiassa kertoivat äskettäin, että 100 uutta kuuroa uskovaa oli osallistunut heidän järjestämäänsä raamattukoulutukseen. Nämä uskovat tulivat useista maista ja kylistä tutkimaan Sanaa ja oppimaan:
– miten elää vaikeissa olosuhteissa
– miten pysyä uskollisena, kun kukaan ympärillä ei hyväksy uskoa
– miten kasvaa hengellisesti, vaikka kotikylässä ei ole kirkkorakennusta.
He vahvistuivat saadessaan vastauksia kysymyksiinsä.
Kiitos käytännöllisestä ja hengellisestä tuestanne tämän kasvavan kuurojen yhteisön hyväksi.
Kuurojen yhteisö kasvaa Keski-Aasiassa

Rukoillaan yhdessä Arianan kanssa, että Jumala koskettaisi jokaisen afganistanilaisen sydäntä ja herättäisi heidät uskoon.
Jer 29:13–14A Te etsitte minua, ja te löydätte minut! Koko sydämestänne te minua etsitte, ja minä annan teidän löytää itseni.
Auta kristittyjä naisia, joita vainotaan ankarasti
Auta kristittyjä naisia, jotka ovat vaarassa tulla poispyyhityiksi – ennen kuin on liian myöhäistä. Afgaanikristitty Ariana* tietää veljensä tappavan hänet, jos hän joskus palaa kotiin. Miksi? Koska hän seuraa Jeesusta.
Ariana ei ole yksin. Ympäri maailmaa on kristittyjä naisia, jotka ovat vaarassa tulla poispyyhityiksi, hiljennetyiksi. He menettävät ihmisarvonsa ja heitä vainotaan.
He tarvitsevat sinua, jotta näkisit heidät, arvostaisit heitä ja voimaannuttaisit heidät.